יום שבת, 31 במרץ 2012

סנפירים לדיג בצלילה חופשית- עולם ומלואו


הערך של סנפיר טוב אינו עניין של מה בכך. סנפיר הוא כנראה פריט הציוד שנכון יהיה להתעמק יותר בחשיבותו
אם אנו מחשיבים את זמן הצייד מתחת למים ואשר מתרחש בסביבה זרה וקשה, סנפירי הצלילה יהיו הנכס היקר ביותר שלנו בהנעה יעילה מתחת למים ובבטיחות.
במאמר זה ניתן סקירה על סוגים שונים של להבים ועל אפשרויות העיצוב הזמינות.

ישנם שלושה חומרים בסיסיים המשמשים לבניית להבים:


הסוג הראשון הוא להב מפלסטיק, המכונה גם פוליפרופילן או להב תרמופלסטי
להבים אלה בדרך כלל יהיו בייצור המוני בתוך תבניות מקובעות לפוטפוקט או לחילופין (הלהבים) יכולים להיות נשלפים, זאת בכדי לאפשר החלפת להבים בדגמים מסוימים. רכישת סנפיר עם להב נשלף מפוטפוקט אוניברסלי היא השקעה טובה מאחר ואנו יכולים מאוחר יותר לשדרג ללהבים מורכבים או אפילו ללהבי קארבון. להבי פלסטיק ברמה בסיסית טובה יעבדו היטב תחת רוב התנאים .להבים אלה נרכשים בדרך כלל על המדף כאשר בחירת הנוקשות זמינה ובדרך כלל עלות הלהבים הינה האפקטיבית ביותר למרות שמותגים מסוימים יכולים להיות יקרים לעיתים יותר מלהבי סיבים מורכבים אפילו (פיבר לסוגיו).

סוג הלהבים הבאים יהיו:  להב  מסיבים מורכבים-פיברגלאס, קארבון מעורב או להב קארבון טהור:


להב סיבים מורכבים או להב פיברגלאס, בנוי שכבות פיברגלס ושרף אפוקסי.
המאפיינים של הפיברגלס בשילוב עם שרף אפוקסי הם בכדי לתת ללהב תגובה בהרבה מזו הקיימת בלהב הפלסטיק. סוג הלהב הוא בחירה מצוינת עבור שתי אפשרויות הצלילה- מהחוף וצלילה מסירה/קיאק. הלהבים מתפקדים היטב בכל סוג של ים גם כאשר יוצא לעיתים לשחות נגד זרם חזק. להבי פיברגלאס מצוידים בדרך כלל בפוטפוקט אוניברסלי ולכן ניתנים להחלפההם יכולים להיות מיוצרים ע"פ דרישת הצוללן אם כי מותגים רבים מספקים את דגמי המדף בנוקשות שנקבע מראשבדרך כלל זמינים בצבעים רגילים כגון שחור, כמו גם יש בעיצובי הסוואה שונים ממותגים מסוימים.

סוג הלהב השלישי הוא קארבון מעורב, מיוצר משילוב של שכבות פיברגלס בחלק הפנימי של הלהב עם שכבת סיבי קארבון מעליהן
סוג זה של להב מייצר להב קל יותר מאשר להב הפיברגלאס ובנוסף נותן "מבט" וחלק מן התכונות של להב קארבון טהור, ניתן בקלות לטעות רק "ממבט" ולהחשיבו כ-להב קארבון טהור. במקרה של ספק כדאי לברר אצל המפיץ או היצרן אשר אמור להיות מסוגל לספר לכם על סוג-מורכבות הלהבלהבים אלה הם מאוד פופולרים בשל התכונות המתקדמות של הקארבון ונגישים יותר מבחינת מחיר מאשר להב קארבון טהורלהבי קארבון מעורבים הם אידיאליים עבור צלילה מסירה/קיאק הם צעד אחד כלפי מעלה מלהבי פיברגלאס.

בראש הפירמידה נמצא את להב קארבון טהור
-PURE CARBON BLADES  הלהבים מיוצרים ממספר שכבות של בד פחמן בדרגה גבוה מתעשיית האירוספייס בשילוב עם שרף אפוקסיסיבי פחמן מציעים ביצועים מרביים למשתמש- כמות האנרגיה הפעילה במהלך הצלילהלפחמן יש זיכרון מעולה המאפשר לו לחזור למקומו המקורי, כלומר- כאשר להב מכופף במהלך תנועת הרגל יהיה זה טבעי מצידו לחזור למקומו המקורי ובכך ל"עבוד" בכדי לחסוך עבורנו אנרגיה יקרהלהבי פחמן טהור מועדפים על ידי ספורטאים אשר דורשים את הביצועים הטובים ביותר מציוד שברשותם וגם בכדי לדחוף את הגבולות האישיים שלהםלהבים אלה יכולים לשמש בזרמים חזקים ולצלילה עמוקה יותר. הם בדרך כלל בנויים בהתאמה אישית לכל אדם ואדם. כמו הלהבים המורכבים גם כאן להבי פחמן טהור נועדו להתאים לרוב הפוטפוקטס. בשל העלות הגבוהה של ייצור להבי הקארבון הטהור והחומר עצמו, יש רק מעט יצרני להבי קארבון טהור בעולם.


                                                         דוגמה לשכבות קארבון טהור בסנפיר


מסילות הצד:

להבים מורכבים למיניהם מצוידים בצד במסילות גומי, ראשית לאפשר את התאמתם לפוטפוקט, תפקיד משני ולא פחות חשוב של המעקה בצד- לתעל ביעילות את זרימת המים על פני הלהבים ואת ייצוב הלהב במהלך התנועה, בסיוע עם הנעה קדימה
להב צר יותר ידרוש בדרך כלל מסילה גבוהה יותר וזאת בכדי לפצות על אובדן מגע שטח פני הלהב עם המים (תיעול זרימה).
יש איזון עדין בהתאמה ומסילה גבוהה מדי עלול לגרום לפגיעה קריטית ביכולת התמרון של הלהב ואף כמעט לבטלו.


שכבות וכיפוף הלהב:
להבים מורכבים מאורכים שונים בבד- מהכיס ברגל לכיוון קצה הלהב, תפקיד השכבות הוא לספק הנעה אופטימלית קדימהנוסחת ייצור השכבות שונה מיצרן ליצרן, כמו גם השיטות בהן הם מרכיבים/בונים את הלהב בעזרת השכבות. הרכבת השכבות בלהב ואיפיונן עובד בד בבד עם אורך הלהב כדי להשיג עיקול/כיפוף אופטימלי שיאפשר את ההנעה הרצויה לכל סוג של צלילה.

יש בעיקר 2 סוגים שונים של כיפוף/עיקול להב כאשר גם כאן היצרן קובע את מיקום הכיפוף בין אם יהיה זה כיפוף מאוחר או- כיפוף מוקדם
בשני הכיפופים ניתן לייצר רמות קשיחות שונות

להב "כיפוף מוקדם" יתעקל סמוך לאזור כיס הפוטפוקט בזמן הבעיטה, הלהב נוטה להתכופף בצורתU בזמן טילוף.  כיפוף זה נועד בעיקר לצוללנים עם פעולת רגל ישרה ומשמש לעתים קרובות אם נמקד את הצורך למיני דגים קטנים יותר (שלא צורכים "מלחמה" במשיכה מולם)ולצלילה במים שקטים ועמוקים כמו גם כאשר לא נדרש כוח להחזיק במומנט תוך שחייה כנגד זרמים חזקים/ים קשה. אם הצוללן בעל סגנון "בעיטה" ולא בסגנון רגל ישרה, להב "עיקול מוקדם" יכול ליצור עקומה מופרזת מדי שתגרום לאי יעילות מוחלטת כמעט של הלהב.ללהב מסוג זה נדרשת פעולת רגל ישרה ונקייה לגמרילהב "עיקול מוקדם" הוא גם קל יותר על הרגליים ואינו "גובה מחיר" מרגל של צוללן בכושר בינוני או צוללן של "סופש" .להב זה יקל במידה ניכרת על טילוף ארוך על פני המים גם.

בלהבי "כיפוף מאוחר" יש אזור נוקשה בכיס הפוטפוקט אשר מתחדד בהדרגה בקשיחות כלפי קצה הלהב, זאת כדי ליצור צורת קשת ארוכה
בכיפוף. להבים אלה הם אופטימליים עבור הנעה מיידית והתפרצות פתאומיות של מהירות, כמו גם שמירת כוח הטילוף. הם עדיפים ליציאה מהקרקעית לאחר צלילה עמוקה.
עבור שני סוגי הכיפוף יהיה צורך בהתאמה אישית, מומלץ גם לבחור את הנוקשות הרלוונטית והמתאימה מאחר וזו הלא נכונה תשפיעה לרעה על זמן התחתית
הרעיון הכללי הוא לגשת/להתקשר עם ייצרן מומחה שיוכל לנתח את סגנונו האישי של הצוללן ואת הצרכים לפני ההשקעה בסט להבים


עיצוב הלהב ועיצוב זנב הלהב:
עיצוב הלהב וזנב הלהב ממלאים תפקיד חשוב ביצירת יציבות הלהב, במניעת תזוזת הלהב לכיוונים לא רצויים במהלך הטילוף. הלהבים מיוצרים גם שטוח ובדרך כלל עם זווית באזור החיבור לפוטפוקט
ישנן זוויות בלהב שונות, זווית טובה מקלה בשחייה על פני המים וכמובן בתיעול תנועת ההעמקה. הזווית האופטימלית בלהב היא בדרך כלל סביב 22 מעלות פוטפוקטס אוניברסאליים מותאמים בדרך כלל ללהבים עם זווית.


פוטפוקטס:

ישנם סוגים שונים של פוטפוקט, חלקם מלטקס בשילוב גומי
אחרים רק מגומי. בעת בחירת הפוטפוקט חשוב לבחור אחד חזק, נוח וקל, עם תמיכה טובה מתחת- אזור בו הלהב משתרע כלפי העקבזה חיוני בכדי לספק את העברת האנרגיה לטובת ההנעה פוטפוקט  שיש לו תמיכה לא מספקת או רך מדי במקומות הלא נכונים ובקיצור שאינו מתאים לכף הרגל יגרום לאובדן אנרגיה ולבטל במידה מסויימת את ביצועיי הלהב. חשוב מאוד לבדוק את זרועות הצד בפוטפוקט כדי לוודא שהם נחמדים וגמישים, זרועות נוקשות מדי יכולות להשפיע לרעה על כיפוף הלהב באזור שקרוב לכיס כף הרגל ולתת רושם לא נכון כי הלהב הוא קשיח מדי.

פוטפוקטס אוניברסאליים יסופקו עם חריץ להכנסת זנב הלהב חלקם עם אפשרות להברגת הלהבים אליו.
 יש מגמה הולכת וגוברת בקרב דייג חנית וצוללים חופשיים לוותר על ההברגה ולהדביק בלבד את הלהביםשיטה זו פועלת היטב כיוון שהיא מפחיתה את כמות "המשחק" בפוטפוקט- כל הלהב תקין ואין חורים שנקדחו, יצירת יחידה מושלמת והומוגנית בין הלהב לכיס כף הרגל עם העברת אנרגיה מקסימאליתצורת כף הרגל גם תקבע איזה מותג/סוג פוטפוקט יתאים, מותגים מסוימים מתאימים לרגל צרה אחרים לרגל רחבה יותר וחלקם אף מאפשרים גשר גבוה

בחירה והתאמת הפוטפוקט  ללהבים יבואו לידי ביטוי בביצועים בצורה משמעותית.

מקור כתבה- ULTIMATESPEARFISHINGMAGAZINE
כתב- PIERRE LIEBENBERG יצרן להבי SPIERRE
תרגום- עצמי

צלילה בטוחה :-)

תגובה 1:

  1. קורס צלילה מעולם לא ידעתי שעולם הסנפירים יכול להיות כל כך עשיר. לא היה לי מושג שזו ממש תעשיה שלמה עם מוצרים רבים כל כך

    השבמחק